Su Arıtma Servis

Arızaların onarılmasını ve kullanıcıların yaşam standartlarını ve cihazların su artıma niteliğini önceki duruma getirilmesini sağlamaktır.


Su İçmenin Faydaları Hakkında İlginç Bilgiler
Her gün yeni bilgilerle tanışıyoruz,  daha önce duymadığımız olaylarla, hikayelerle karşılaşıyoruz. Dijital dünyadaki hızlı bilgi akışı sayesinde, dikkatimizi çeken her şeyi kendimize ayırma şansını yakalıyoruz. Dikkatinizi çekecek ve daha önce hiç duymadığınız konulara suyu da dahil edebilirsiniz. Hiç su içerken, su hakkında bilmediklerinizi düşündünüz mü? Su, her içtiğinizde kendinizi yepyeni hissetmenizi sağlamasının yanında, baş döndürücü bazı gerçeklere de sahip. İşte su hakkında muhtemelen bilmediğiniz 10 ilginç bilgi; 

1- Su içmek enerjiyi çoğaltır ve yorgunluk yaşamanızı engeller

Beynimizin çoğu su olduğu için, su içmek daha çok düşünmemize daha iyi konsantre olmamıza ve reflekslerimizi daha iyi kontrol etmemize yarıyor. Ayrıca enerjimizi de büyük ölçüde çoğaltıyor. 

2- Su zayıflatır

Suyun yağ yaktığına dair söylentilerin hepsi doğru. Özellikle yemek yerken su içmek sindirimi hızlandırdığı için, yediklerinizi daha çabuk yakmanızı sağlar. Tüm bunları sıfır kalori ile yapabiliyor olması ise bir mucize! 

3- Dünyanın en ucuz yaşlanma geciktiricisi

Su, yaşlanmanın en büyük düşmanı ve cildinizin en sevdiği şey. Su içerek kırışıklıklarla çok daha geç karşılaşabilir, gençliğinizi uzun süre koruyabilirsiniz.
 
4- Su içmek, kramp ve incinmeleri engeller

Doğru su tüketimi, eklem ve kasların daha elastik ve sağlıklı olmasını sağlıyor. Bu da yersiz kramp, ağrı ve incinmeleri ortadan kaldırıyor. 

5- Baş ağrılarının düşmanı

Düzenli ve yeterli su içiyorsanız, başınızı ağrıtan hiçbir şey yok demektir. Baş ağrısının tek nedeni neredeyse tek başına dehidrasyon. 

6- Dünyadaki suyun yalnızca %3’ü tatlısu ve 0’u yerin altında bulunuyor. 
Dünyadaki su yoğunluğu düşünülünce bu oranlar inanması güç görünüyor. Suya daha çok değer vermeniz için güzel bir bilgi. 

 7- Hindenburg! 

Kendi suyunuzu yapmak için hidrojen ve oksijen’i bir kaba koyabilirsiniz. Ama bu daha önce denendi ve dünya tarihinin en büyük zeplin faciası olarak hafızalarda yerini aldı. Denemeyin! 

8-  Yumuşacık! 

Dünyada, sudan daha yumuşak ve teslimiyetçi olup da sert ve güçlü her şeyi böylesine aşındırabilecek hiçbir madde bulunmuyor. Hiçbir şey suyun önünde duramaz! 

9- Katı, sıvı, gaz

Dünyada maddenin üç halinde birden, aynı anda bulunan tek madde su. Var olan en güçlü çözücü olan su, aynı zamanda yüzey gerilimi en fazla olan maddedir. 

10- Hayat değil, gezegen! 

Su olmazsa hayat olmaz sözünü hepimiz ezberledik ama eğer suyun sahip olduğu özellikler olmasaydı, üzerinde hayat yaşanacak bir gezegen bile olmayacaktı!

Su arıtma cihazı nedir, ne işe Yarar, Sağlıklı mı ?
Hayatımızdaki yeri tartışılamayacak kadar değerli olan içme suyunu, musluktan içmenin rahatlığına kavuşmanızı sağlayan arıtma cihazları ve arıtma sular hakkındaki faydalı bilgiler tek sayfada anlatılamayacak kadar çok. Biz aralarından en önemlilerini sizler için derledik ve hayatınızda köklü değişiklikler yapmanızı sağlayacak bilgileri bir araya getirdik. İşte evinize bir su arıtma cihazı alıp, suyunuzu rahat rahat musluktan içmek için sebepler;

1- Damacana sularla ilgili haberler

Sağlımızı kısa ya da uzun vadede ama mutlaka olumsuz yönde etkileyen damacanalarda, bakteri riski oldukça yüksek. Özellikle pompa bölümünde oluşan bakterileri, su içerken vücudunuza almanız kaçınılmaz. Arıtma cihazlarının nasıl çalıştığını gördükten ve suyun tadına baktıktan sonra, sağlığınız için hangisinin daha iyi olduğuna kolayca karar verebilirsiniz. 

2- Su arıtma teknolojisinin gelişmesi

Sağlığınız konusunda içinizi en rahat ettirecek konulardan biri su arıtma sistemlerinin kusursuz bir teknoloji ile çalışıyor olması. Gökkuşağı su arıtma sistemlerinde filtreden geçen musluk suyu, vücudunuza en yararlı minerallerle giriş yapıyor. Özellikle sudaki kloru tamamen ortadan kaldırmayı başaran sistem sayesinde, musluk suyunuz, şişelerdeki sulardan daha sağlıklı hale geliyor. 

3- Mineraller

Suların arıtılırken, minerallerinden ayrılmamaları gerekiyor. Her şeyi arındırılan ve şişelenen sulardan ihtiyacınız olan mineralleri almanız oldukça zor. Fakat Waternet su arıtma sistemi ile musluklarınızdan akan su, hem en temiz haline kavuşuyor hem de minerallerini koruyor. Özellikle çocukların sağlığında önemli rol oynayan ve düzenli şekilde almaları gereken mineraller için, su harici diğer kaynaklara ihtiyaç duymayacaksınız. 
 
4- Tat ve koku

Şişeler, damacanalar ve su içtiğiniz birçok kap, suyun tat ve kokusuna etki ediyor. İçtiğiniz suyun saflığını sorgulatan bu koku ve tatlardan, Waternet su arıtma sistemleri ile kurtulabilir, en temiz suyun kokusuna ve tadına yeniden kavuşabilirsiniz. 

5- Suyun nereden geldiğini bilmenin verdiği rahatlık

Bu rahatlık hiçbir şeyde yok. Evinize aldığınız damacanaların, şişelerin, pompaların nerede nasıl doldurulduğu veya hangi ortamlarda işlendiği büyük bir gizem. Musluk suyunun geçtiği yollar da elbette temiz değil, ama en azından güvenebileceğiniz, bakımı doğru zamanlarda yapılan bir arıtma cihazıyla, suyunuza güveniniz sonsuz olacak ve ne içtiğinizi daha iyi bileceksiniz.
 
DÜNYADAKİ SUYUN SAYISAL VERİLERİ

Her yıl 250 milyon insan kirli sularla bulaşan hastalıklara yakalanmakta ve yaklaşık 5 milyon kişi yaşamını kaybetmektedir.
Bir litre atık su, sekiz litre tatlı suyu kirletir. Yeryüzündeki kirletilmiş su miktarı 12.000 kilometreküptür ve bu miktar dünyanın en büyük on nehrinde bulunan tatlı su miktarından daha fazladır.

Su kirliliğinin nüfus artış hızıyla birlikte artması durumunda, 2050 yılına ka dar dünya çapında 18.000 kilometre küplük tatlı su kaybedilmiş olacaktır.
Türkiye’nin kullanılabilir su potansiyeli 110 milyar metreküp olup, bunun  % 16’sı içme ve kullanma amaçlı, % 72’si tarımsal sulama amaçlı, % 12’si de sanayi amaçlı olarak tüketilmektedir.

Türkiye son kırk yıl içerisinde üç Van gölü büyüklüğüne denk gelen 1.300.000 hektarlık sulak alanını kaybetmiştir.
Dünya nüfusu geçtiğimiz yüzyılda üç kat artmıştır. Aynı dönemde su kullanımı ise altı katına çıkmıştır.
Bir ülkenin su zengini olabilmesi için kişi başına düşen yıllık ortalama su miktarının en az 10.000 metreküp olması gerekir.
Kişi başına yılda ortama 92.000 metreküp su düşen Kanada su zenginliğinde birincidir.

Kişi başına 138 metreküp su düşen Ürdün ve 124 metreküp su düşen İsrail en az suyu bulunan ülkelerdir.
Türkiye, kişi başına düşen yıllık ortalama 1.430 metreküp su ile su yoksulu bir ülkedir.

Gelişmiş ülkelerde doğan bir çocuğun tükettiği su miktarı, gelişmekte olan ülkelerde doğan bir çocuğun tükettiğinden 30 ila 50 kat daha fazladır.
Nil nehrinin % 84’ünü barındıran Etiyopya, 12 milyon kişinin açlık çektiği,  suya muhtaç bir ülkedir.

Gana’da yaşayan bir kişinin yıllık su tüketimi, Amerika’da yaşayan bir kişinin yıllık su tüketiminden 300 kat azdır.

Kanadalı insanların günlük su tüketimi 150-200 litredir. Çad, Nijer ve Ma li’de ise günlük su tüketimi 10 litreyi geçmemektedir. Bu miktar modern tuvaletlerin sifonlarında bir seferde tüketilen su miktarına denktir.
Üç Asyalı’dan biri sağlıklı içme suyundan mahrumdur, iki Asyalı’dan biri ise temiz ve sağlıklı yaşam koşullarından mahrumdur.

Dünyada su zengini kıtaların başını Kuzey Amerika çekiyor. ABD ve Kanada; Güney Amerika’da ise Brezilya dünyanın su zengini ülkeleri arasında. Eski kıtanın en zenginleri ise Rusya Avusturya, Fransa, Hollanda, İzlanda ve Norveç. Rusya Asya kıtasında da liderliğini koruyor. Ardından Çin, Hindistan ve Endenozya geliyor. Afrika kıtasında ise Mısır, Kongo ve Çad su sorunu olmayan ülkeler arasında. Okyanusya’da da Avustralya ve Yeni Zelanda su problemi yok.
Ancak dünya su kaynaklarının yarıdan fazlası Kanada, Brezilya, Norveç, Rusya, ABD, Yeni Zelanda Avustralya, Kolombiya, Brezilya ve Çin olmak üzere 10 ülkenin sınırları içinde kalıyor. Dünya nüfusunun yüzde 60’ına sahip Asya kıtası su kaynaklarının yüzde 36’sına sahip. Su sıkıntısı çeken ülkeler dünya nüfusunun yüzde 20’sini oluşturuyor. Afrika’da su sıkıntısı çekenler nüfusun yüzde 48’iyken bu oran Asya’da yüzde 22 oluyor.

Su zengini ülkeler şanslarını iklim koşullarına kar, yağmur, buzullar ve suları taşıyan nehirlerine borçlular. Kısacası su da dünyada doğadan kaynaklanan bir eşitsizlikle adil olmayan bir biçimde dağılmış. Ancak su kıtlığı zengin sanayileşmiş ülkelerin politikalarıyla yaratılmış bir sorun.
Bir ülkede kişi başı su miktarı 10 bin metreküp ise o ülke su zengini kabul ediliyor. 5000 metreküp orta halli, 2000 metreküp ve altı su fakiri kabul ediliyor ancak 1000 metre küp altına düşmüşse o ülke su kıtlığı çekiyor.

Suyun insan vücudundaki fonksiyonları
a) Yapı taşı: Su vücudumuzdaki organ, doku ve eklemlerin en önemli ve
temel bileşenidir. Vücudumuzdaki her organın varlığı suya bağlıdır.
Beynin % 80’i,
Kanın % 83-90’ı,
Kasların % 75’i,
Böbreklerin % 83’ü,
Yağ dokusunun % 20’si,
Akciğerlerin % 86’sı,
Kemiklerin % 22-40’sı,
Diş eti dokusunun da % 10’u sudur.

b) Eritici: Su organizmanın ihtiyaç duyduğu maddeleri eriterek doku ve
hücrelere taşır. Gıdaların sindirim sistemindeki seyri (yumuşatılması, emilmesi
ve kan dolaşımıyla taşınması) de su sayesinde gerçekleşir.

c) Isı düzenleyicisi: Vücut ısısının düzenlenmesi, insan sağlığını tehdit
edecek ölçüde ısınmanın engellenmesi suyla sağlanır.

d) Lubrikant (kayganlık sağlayıcı) madde: Vücudun oynak yerlerinde,
eklemlerde ve iç organlarda gerekli kayganlığı sağlayarak vücudu
hırpalayacak sürtünme ve aşınmaları önler.
 
Su İçmek İle İlgili Doğru Bilinen Yanlışlar
Yaşamın kaynağı, hayatımızın en önemli maddesi su ile ilgili birçok yanlış bilgi, her gün kulaktan kulağa yayılıyor. Çok su içmenin zararları gibi bir başlık görürseniz hemen oradan uzaklaşın. Az su içerek zayıfladığını söyleyen olursa da kulaklarınızı kapatın. Ek olarak, tüm bunların karşısında yapmanız gereken tek şey su içmek! İşte, suyla ilgili kulak asmamanız ve asla inanmamanız gereken yanlış bilgiler; 

1- Kahve, çay ve meşrubatlar yeterli sıvı kaynaklarıdır

Baştan söyleyelim, hiçbir şey suyun yerini tutamaz. O ferahlığı, saflığı ve rahatlığı hissettirebilecek başka bir sıvı yok. Sürekli olarak sıvı bir şeyler içtiğiniz zaman aslında su ihtiyacınızı giderdiğinizi düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz. Diğer içeceklerden ne kadar tüketirseniz tüketin, vücudunuzun ihtiyacı olan su miktarını da hayatınıza eklemeniz gerekiyor.  

2- Su şişkinlik yapıyor

Tamamen yanlış. Sadece birden bire kocaman bir bardak su içerseniz, karnınız kendini dışarı bırakabilir. Ama doğru hızda ve boyutta su tüketirseniz hiçbir şekilde su şişkinliğe ve rahatsızlığa sebep olmaz. 

3- Yemek yerken su içmek sağlıklı değil

Bu da kulaktan kulağa yayılmış yanlış bilgilerin başında geliyor. Yemek yerken su içmenin hiçbir zararı olmadığı gibi su, yemek yerken sindirim sisteminin daha verimli çalışmasını da sağlıyor. 

4- Sabahları su içmemeliyim

Hayır! Tamamen yanlış. Sabahları içilen su güne daha rahat başlamanızı ve hazırlanmanızı sağlar. Ayrıca günlük su ihtiyacınızı gidermek için tüm suyu aynı anda içmenize gerek yok. Gün içerisine su tüketiminizi rahatlıkla saatlere dağıtabilirsiniz. Suyu bir görev gibi tüketmek yerine, sürekli size eşlik eden arkadaşınız olarak görmeniz daha faydalı olabilir.  

5- Yalnızca susadığım zaman su içmeliyim

Su içmekle ilgili en büyük yalanların başında bu geliyor. Çünkü su harici içecekler tükettiğiniz zaman su içme isteğiniz ertelenebilir. Ama susamak beynin gönderdiği bir uyarıdır. Eğer beyninizi bunun için yoracak kadar su içmiyorsanız, ortada bir problem var demektir. 

6- Soğuk su beni hasta eder

Gerçekten mi? Büyük ihtimalle başka bir sorun var demektir. Doktorunuzla görüşmenizde fayda var çünkü soğuk suyun, insan vücuduna hiçbir zararı bulunmuyor. 
7- Terlemiyorum o zaman su içmeme gerek yok

Gerek var. Vücudunuz sürekli olarak ısıyı korumaya çalışır ve bunu yaparken de su kaybedersiniz. Kaybettiğiniz suyu yerine koymanız büyük önem taşıyor. Bunun için terlemeyi beklemeyin.
 
Su Ve Güzellik, Suyun Cilde Faydaları
Dünya yıldızlarının